Twórczość

KRYSTYNA WANDA GURANOWSKA–STOLARZ

Urodzona w Warszawie - w 1951 r.

Wnuczka Literata Mieczysława Guranowskiego i kuzynka malarza Józefa Guranowskiego (obaj z Encyklopedii Gutenberga).

Związana ściśle z Saską Kępą (dom rodzinny na ul. Zakopiańskiej 11).

Wykształcenie: architektoniczne, plastyczne, pedagogiczne.

 

Ukończyła:

 ŻEŃSKĄ SZKOŁĘ ARCHITEKTURY im. Stanisława Noakowskiego [wyróżnienie i wystawa Z OKAZJI 50.- LECIA - ŻEŃSKIEJ SZKOŁY ARCHITEKTURY w SARP w 1976 r. za projekt motelu], Studium Pedagogiczne i Metodykę Plastyczną przy Instytucie Pedagogiki, Podyplomowe Studium Profilaktyki Uzależnień oraz Kurs Przedsiębiorczości.

Wizualizatorka technik odręcznych (malarstwo, akwarela, rysunek, wycinanka, drobny relief w glinie - wisiory z gliny). Początkowo, od ok. 1985 r. - rysowniczka Wilanowa.  

Od 1996 r. przy Stowarzyszeniu: Powrót z "U" - pracowała w Ośrodku Profilaktyki Uzależnień. Była autorką plakatów przeciw uzależnieniom, a także rysunków satyrycznych w skryptach tego Stowarzyszenia – w latach: 1997- 2003.

Należy do Grupy Artystów Saskiej Kępy, przypieczętowanej wystawą w 2016 r. przez Magdalenę Czerwosz.

Związana ponad 10 lat [od 2008] z Klubem Publicystyki Kulturalnej - przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich.

Obecna w księdze encyklopedycznej: "Who is who?".

Dzięki uczestnictwu w plenerach literackich - jej teksty oraz ilustracje znajdują się w 4. Antologiach, związanych z tematyką morską i z Kazimierzem nad Wisłą, wydanych przez Wydawnictwo pod przewodnictwem Stanisława Nyczaja z Literackiego Związku Kieleckiego. 

Kilka okładek magazynu prawniczego "Jurysta" z 8 miesięcy w latach: 2008-2009 - zdobią akwarele K.G.S.

Wykonała portrety niektórych literatów - zamieszczone w gazecie: "Myśl Polska".

Napisała teksty do spektaklu: "O aniołkach i diablikach" - dla Teatru Falenickiego przy Centrum Wawerskim, prowadzonego przez Szczepana Szczykno

Autorka rysunków i akwarel obiektu Uniwersytetu Warszawskiego - w związku z Wizytą Rektoratu w Chinach w roku 2017 [ze względu na współpracę obu Uniwersytetów].

Pozycje książkowe, ilustrowane przez Krystynę G.-S.:

"Spotkania - Postacie literackie XX i XXI w." Stanisława Stanika, gdzie są portrety wielu znanych osobistości - głównie świata literackiego.

"Uśmiech przez łzy" i "Tajemnice małżeńskiego łoża" - Felicji Borzyszkowskiej-Sękowskiej.

"Mroźna Pani" - Jana Rychnera.

"Bajeczki dla dzieci" - Zofii Kilakiewicz.

"Zapachy Ziemi" - Marii Celej.

W grudniu 2012 r. powstały pierwsze wydania komputerowe książek autorstwa Krystyny

G.-S.: "Pod Znakiem Orła", "Satyry", "Bajka: Kocia Rodzina".

 Dwie inne wyszły w Wydawnictwie Komograf z Ożarowa Mazowieckiego - "O niej, o nim, o nich – czyli satyra na każdego” oraz "Bajki - do słuchania i czytania, malowania i śpiewania (mające na celu: inspirację dzieci do twórczej pracy i sportu).

 Następna książka powstała w Ośrodku Wydawniczo-Poligraficznym "SIM" - "Bajki dla dorosłych". Obecnie pracuje nad pozycją p.t. "Hołd Przyrodzie", gdzie znajdą się również zdjęcia jej obrazów.

Udzielając się na licznych plenerach malarskich i literackich, oprócz obrazów - szkicowała portrety i rysunki okolicznościowe. Podkreślały one wartość różnych uroczystości spotkań z ważnymi osobami czy z wydarzeniami w Warszawie.

 W 2017 roku - Kwietniowy Plener na Żeromszczyźnie w Ciekotach oraz sierpniowy plener literacko-malarsko-rzeźbiarski w Rzeszowie. Na wycieczce do Łodzi z Klubem Publicystów Kultury przy S.D.P. z okazji otwarcia Muzeum Artura Rubinsteina - wykonała szkic postaci Jego córki, Ewy.

 O wartościach utworów literackich Krystyny G.-S. - pisała (w "Świętokrzyskim Kwartalniku Literackim") poetka z Kielc, krytyk literacki Krystyna Cel. Recenzja o Bajkach dla dzieci została napisana przez Andrzeja Zaniewskiego i ukazała się w Kurierze Praskim (dla tej gazety wykonywała też rysunki - związane z Pragą).

K.G.S. miała wiele wystaw indywidualnych w kraju i za granicą [m. in.: Berlin, Stuttgart, Wenecja], ale najwięcej uczestniczyła w wystawach zbiorowych - ze Stowarzyszeniem Marynistów Polskich i Związkiem Artystów Plastyków.

Należy do:

 ZWIĄZEK ARTYSTÓW PLASTYKÓW – POLSKA SZTUKA UŻYTKOWA.

 STOWARZYSZENIE MARYNISTÓW POLSKICH

 GRUPA ARTYSTÓW SASKIEJ KĘPY przy Klubie PROM

 STOWARZYSZENIE MALUJĄCYCH ARCHITEKTÓW

WAŻNIEJSZE WYSTAWY K. G.-S.:

2018 r.

 • Listopadowa wystawa SARP - z okazji STULECIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI.
 • Wystawa w Domu Kultury Anin, p.t. "Hołd Przyrodzie".

2017 r.

 • Rzeszów w malarstwie, poezji i rzeźbie [1-4.VIII.].
 • w Klubie Seniora na Gocławiu - wraz z oprawą literacką - podczas wernisaży.

2015 - 2017 r.

 • Udział w kilku wystawach patriotycznych, m. in. związanych z Powstaniem Warszawskim [Szkoła im. Powstania Warszawskiego w Piasecznie, na Barbakanie, w Galerii Wieża na Ursynowie, i inne].
 • Coroczny udział w wystawach z okazji Dni Saskiej Kępy w Warszawie.

XI-XII.2014 - 2016 r.

 • Zbiorowa wystawa w Galerii PROM - Artystów Saskiej Kępy [pod patronatem Ministerstwa Kultury i Sztuki] - listopad 2016 r.

2008 i 2009 r.

 • Indywidualna dekoracja [Katyń 1940] nawy kościoła Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
 •  Ważniejsze wernisaże poplenerowe: Dąbki, Krasnobrodzie, Łowicz, Mielnik, Mielno, Nowosielce, Tarnobrzeg, Wilkasy k/Giżycka.,

2005 - 2008 r.

 • Wystawa Marynistyczna - w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej. 2007 r.
 • O Mazowszu - w Kordegardzie w Łazienkach (z Mazowieckim Towarzystwem Kultury]): [wyróżnienie za Pejzaż - Drogi]. 2006 r.
 • Wystawa zbiorowa w Domu Polonii na Krakowskim Przedmieściu i w Berlinie - ze Stowarzyszeniem Miłośników Moniuszki, pod patronatem Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Związku Polskich Artystów Plastyków. 2006 r.

W grudniu 2003 r.

 • Papirus dla Papieża Jana Pawła II. - podczas wystawy fotograficznej w Domu Polonii, poświęconej Ojcu Świętemu.

2002 r.

 • Wystawa zbiorowa w Wilanowie: "Artyści - Ameryce w rok po katastrofie 11 września".

1999 r.

 • Stoisko w Wilanowie - cotygodniowa wystawa indywidualna podczas weekendów oraz "Warszawa w kolorze blue" w Cafe Blue Wilanów.

1985 r.

 • Pierwsza wystawa rysunków związanych z zabytkami Stolicy pod patronatem Ministerstwa Kultury i Sztuki - w obiekcie Huty Warszawa.

 

Wernisaż następnej wystawy - wraz z promocją książek: "Bajki dla dzieci" i "Bajki dla dorosłych" - odbędzie się 7. września 2019 r. o godz.18.00 w Centrum Promocji Kultury na ul. Podskarbińskiej 2 w Warszawie na Grochowie. Serdecznie zapraszam.

Krystyna Guranowska - Stolarz