Portfolio

Krystyna Wanda Guranowska-Stolarz
urodziła sie na Saskiej Kępie w Warszawie

 

Wyrastała w rodzinie o głębokich tradycjach artystycznych - jej korzenie były wplecione w środowisko artystów, poetów i pisarzy:
Matka - Irena Rzepecka-Guranowska - malowała krajobrazy okolic Włoszczowej i gór Świętokrzyskich.
Ojciec - Lech Guranowski - pracował w Agencji Filmu Reklamowego.
Dziadek - Mieczysław Guranowski literat Młodej Polski i XX lecia międzywojennego wsławił się utworami epickimi i poezjami. (jego karykaturę, wykonaną przez Stanisława Lenza, można było podziwiać wśród twórców Młodej Polski: na wystawie poświęconej temu okresowi w Muzeum Karykatury)
Pradziadek - Józef Guranowski malował naturalistyczne, XIX.-wieczne pejzaże nadrzeczne.

 

Pani Krystyna od najmłodszych lat była zafascynowana artystycznym rysunkiem, malarstwem i poezją. Ukończyła Żeńską Szkołę Architektury im. Noakowskiego w Warszawie ul. Przyrynek 9 gdzie jako abiturient została wyróżniona przez SARP za projekt Motelu (w 1977 r. - z okazji 50-lecia tej Szkoły).

 

Artystka tworzy nie tylko dzieła malarskie (pejzaże, architektura, konie, kwiaty, portrety, abstrakcje, itp.), ale też: kolaże i wycinanki oraz rękodzieła z gliny.
Jej ulubionym stylem architektonicznym jest barok - maluje najróżniejszymi technikami (m.in.: akrylem, akwarelą i olejem) oraz rysuje (piórkiem, tuszem i węglem) w jej dorobku artystycznym jest najwięcej prac z Warszawy. Nieliczne prace przedstawiają równiez inne miasta europy.

 

Sama nazywa się "malarka Wilanowa" - wykonała dużą ilość prac w róznorakich technikach, obrazujących wygląd Pałacu i Parku.

Krystyna Guranowska Stolarz ukończyła również studia pedagogiczne (specjalność: metodyka plastyki) - oraz Studium Profilaktyki Uzależnień przy Mazowieckim Towarzystwie Przyjaciół Dzieci Uzależnionych Powrót z "U". Jest członkiem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików oraz Związku Marynistów Polskich . Prowadziła warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży - w szkołach oraz indywidualnie.
Idąc śladami swoich przodków - pisze również bajki i wiersze (m.in.: cykl wierszy: "Na pustej Plaży", "W Łebie" i "W tw?rczości") - z własnoręcznie wykonanymi ilustracjami.

 

Kocha morze, a spędzając co roku wakacje w Kuźnicy Helskiej na trwałe wpisuje się w wakacyjny krajobraz Półwyspu Helskiego.

 

Wystawiała swoje prace za granicą w Niemczech (w Stuttgarcie i Berlinie) i we Włoszech (w Wenecji), znane są w Europie (m.in.: w Belgii i Szwajcarii); trafiły one także za ocean (m.in.: do USA i Japonii). Jej prace można obecnie zobaczyć na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Warszawie (m.in.: coroczne Uroki Morza - w Stowarzyszeniu Marynistów Polskich; w Kawiarni "Piotruś" na ul. Nowy Świat 20, w Galerii Sklepu Kolonialnego "Lalka" przy Krakowskim Przedmieściu, przy Placu Zamkowym, na ul. Złotej 79, w Galerii Mada w Wilanowie, i innych).

 

Autorka tworzy w przestronnej pracowni w Międzylesiu koło Warszawy - gdzie wystawia największą i najlepszą część swoich prac.